Stadnina koni

Image 01

Pasjonatow jazdy konnej i miłośników koni zapraszamy do zaprzyjaźnionej stadniny, która ma szeroką ofertę usług. Począwszy od zajęć na lonży, szkółki jeździeckiej dla początkujących jak i sportowej, ujeżdżalni po jazdy konne w terenie. Organizujemy również jedno i dwudniowe rajdy konne beskidzkimi szlakami.

Wycieczki rowerowe po Kotoniu i okolicy

Image 02

Całe pasmo znajduje się w zlewni Raby. Grzbiety zbudowane są z dość odpornych na wietrzenie piaskowców magurskich. Forma masywu jest doskonała na wycieczki rowerowe. Miejscami jednak, po południowej stronie Jaworzyńskiego Wierchu, występują miękkie łupki. W miejscach tych powstały przełęcze. Najwyższy wierzchołek (Solnisko, zwane też Kotoniem) ma wysokość 857 m i jest trzecim pod względem wysokości szczytem w Paśmie Koskowej Góry. Pasmo Kotonia jest zalesione, ale od południowej i wschodniej strony wysoko, w niektórych miejscach niemal pod same wierzchołki, podchodzą pola i zabudowania miejscowości Tokarnia, Zawadka, Krzczonów i Pcim. Tuż pod wierzchołkiem Gronika znajduje się duża polana Pękalówka. Dawniej polan było znacznie więcej, obecnie stopniowo zarastają lasem, wiele zaś dawniej ornych pól zamienia się na łąki i pastwiska co sprawia, że tereny te są bardzo malownicze i uprzyjemniają podróże rowerowe.

Kotoń

Image 02

Masyw Kotonia (Kotunia) tworzy niewielkie pasmo o długości 18 km, szerokości około 10 km, wchodzące w skład Pasma Koskowej Góry. Ciągnie się od przełęczy Dział (601 m) na zachodzie, po dolinę Raby na wschodzie. Północne, krótkie i strome stoki opadają do doliny Trzebuńki, południowe, dłuższe i bardziej łagodne, do doliny Krzczonówki. W stokach tych, zwłaszcza południowych występują boczne grzbiety, oddzielone dolinami potoków. Najdłuższy z bocznych grzbietów opada w południowo-wschodnim kierunku poprzez Ostrysz (701 m) i Góreckowo (519 m) do Pcimia. Grzbiet główny jest wyrównany. a jego najwyższa część ma wysokość około 750 m n.p.m. Jest w nim kilka mało wybitnych wierzchołków. W kierunku od zachodu na wschód są to Balinka, 708 m Jaworzyński Wierch (Gorylka), 782 m Groń (Kotoń Zachodni), 766 m Solnisko (Kotoń), 857 m Gronik (Pękalówka), 839 m

Wyciąg narciarcki

backcountry

Beskidzkie szlaki biegnące grzbietami pasma Koskowej Góry to znakomite tereny na narty śladowe (backcountry). Nieuczęszczane przez turystów pieszych zimą, zapewniają radość zakładania śladu i długie zjazdy po nieprzetartych polanach. To propozycja zarówno dla lubiących narciarskie "wyrypy" jak i początkujących narciarzy.

EkoMuzeum Andrzeja Słoniny

muzeum

Kliszczackie Ekomuzeum w Bogdanówce (Gmina Tokarnia, Powiat Myślenice). Ekomuzeum to rodzaj „muzeum bez murów”, które pobudza do działań lokalną społeczność, służy jako miejsce spotkań promocyjnych gminy Tokarnia. Główną atrakcją tego obiektu jest pokaźna kolekcja używanych dawniej w rolnictwie narzędzi i sprzętów zebranych z okolicznych gospodarstw. Pan Andrzej realizuje zajęcia regionalne pn. „Ginące zawody” dla dzieci i młodzieży szkolnej, dające możliwość zapoznania się z dawnymi technikami wytwarzania wyrobów rękodzieła ludowego oraz artystycznego w wielu dziedzinach, a w szczególności rzeźby w drewnie.

Józef Wrona - Rzeźbiarz ludowy

muzeum

W Tokarni, w kościelnych kaplicach Bolesnej części Różańca znajdują się jego rzeźby przedstawiające Mękę Chrystusa. Zaś w kaplicy Różańcowej, w pięknych płaskorzeźbach widnieje Radosna cześć Różańca. W Zielone Święta 12 mężczyzn niesie duża figurę Matki Bożej z Wieczernika - Matki Kościoła. W innej kaplicy poświeconej pamięci emigrantów jest płaskorzeźba "Ucieczka do Egiptu". W osobnej kaplicy, w poliptyku ludowym jak gdyby przystanęli polscy Świeci. W kościele na ścianach wiszą Stacje Drogi Krzyżowej - płaskorzeźby barwne o wymownej treści. Z okazji IV pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w ogólnopolskim konkursie "Polscy Świeci w Sztuce Ludowej" jego "Poczet Patronów Polski" zdobył I nagrodę.

Szlaki turystyczne

żółty Pcim – Kotoń – Koskowa Góra – Maków Podhalański

czarny Zembalowa – Tokarnia – Zawadka – Dłużyca

zielony Groń – dolina Trzebuńki – Pasmo Babicy

Mogiła partyzancka

Krzyż partyzancki na szczycie Kotonia

Kapliczka

Kapliczka na stokach. w Tokarni na osiedlu Jaoworzyny pod Jaworzyńskim Wierchem.

Potok

Potok Proszkowców w Tokarni.

Diabelski kamień

Z kamieńiem tym, podobnie, jak z innymi tzw. diabelskimi kamieniami związana jest legenda.